استیو جابز، یکی از بنیانگذاران شرکت رایانه‌ ای اپل، که این کمپانی را به دومین شرکت با ارزش جهان تبدیل کرده است روز چهارشنبه در سن ۵۶ سالگی و پس از دست و پنجه نرم کردن با یک بیماری نادر درگذشت. استیو جابز از مدت‌ها پیش به نوع نادری از سرطان لوزالمعده مبتلا شده بود و پس از عمل جراحی سال ۲۰۰۴ برای درمان این بیماری، با عوارض مختلف آن روبرو بود. استیو جابز در سال ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو در خانواده ای جوان به دنیا آمد که وی را به فرزند خواندگی دادند. پاول و کلارا جابز که وی را به فرزندخواندگی پذیرفته بودند نام خانوادگی خود را بر وی گذاشتند و در سال ۱۹۶۰ به شهر کلارا ولی که بعدها به دره سیلیکون معروف شد رفتند. وی در کوپرتینو بزرگ شد که هم اکنون محل استقرار شرکت و دفتر مرکزی اپل است. .....


استیو جابز به عنوان یک مبتکر الهام بخش شناخته شده است که دوران تازه ای را در ابداعات فناوری های پیشرفته، اختراع و بازاریابی نرم افزارهای کامپیوتری رقم زده است که به سرعت دنیای فناوری را از رایانه گرفته تا تلفن های هوشمند دچار تغییر و تحول کرده است.
وی در سال ۱۹۷۶ همراه با استیو ووزنیاک شرکت اپل را راه اندازی کرد و در سال ۱۹۸۴
رایانه های شخصی را وارد بازار کرد که موفقیت های زیادی را برای آن به همراه داشت. استیو جابز در یک سخنرانی در ژوئن سال ۲۰۰۵ با یادآوری آن سال ها گفت: «ووز و من هنگامی که ۲۰ساله بودم شرکت اپل را از گاراژ خانه والدینم راه اندازی کردیم. ما سخت کار می کردیم و ظرف ده سال شرکت اپل از گروهی دو نفره در یک گاراژ، به شرکتی دو میلیارد دلاری با چهار هزار کارمند تبدیل شد. ما دقیقا یکسال قبل، بهترین اختراع خود یعنی مکینتاش را عرضه کرده بودیم و این زمانی بود که من ۳۰ ساله شده بودم.» وی در سال ۱۹۸۵به دلیل اختلاف با مدیران شرکت از اپل اخراج شد و تا زمان بازگشت به این شرکت در سال ۱۹۹۷ دو شرکت «Next»-سازنده رایانه - و استودیو فیلمسازی انیمیشن «پیکسار» را پایه گذاری کرد. جابز زمانی که به اپل بازگشت به عنوان مسوول تیم تولیدات کار خود را آغاز کرد و به چهره این شرکت در دنیای ارتباطات تبدیل شد. وی در دوران کاری اش با ابتکارهای خود دنیای موسیقی و تلفن های هوشمند را تکان داد.

 

 

نویسنده : علی عسگری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٠
کلمات کلیدی :علم و تکنولوژی